No nākamā gada stāsies spēkā dažādas izmaiņas, kas ietekmēs iedzīvotāju uzkrājumus un ieguldījumus. Tiks samazināts pensiju 2. līmeņa iemaksu apmērs, taču par individuālajiem uzkrājumiem, piemēram, pensiju 3. līmenī un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, būs iespēja saņemt lielāku nodokļa atmaksu.
Mazākas iemaksas pensiju 2. līmenī
No 2025. līdz 2028. gadam pensiju 2. līmeņa iemaksas tiks samazinātas par 1 procentpunktu. Šobrīd no bruto algas 20% tiek novirzīti pensiju sistēmai: 14% 1. līmenim un 6% 2. līmenim.
Taču no nākamā gada sadalījums mainīsies – 15% aizies 1. līmenim un 5% 2. līmenim. Tas nozīmē, ka iemaksas 2. līmenī samazināsies par aptuveni 17%, kas būtiski ietekmēs nākotnes pensijas kapitālu. Tāpēc kļūst vēl svarīgāk individuāli veidot uzkrājumus savai nākotnei.
Palielināta nodokļa atmaksa par uzkrājumiem
No 2025. gada iedzīvotāju ienākumu nodoklis pieaugs no 20% uz 25,5%. Tas nozīmē, ka par 2025. gadā veiktiem uzkrājumiem pensiju 3. līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā 2026. gadā varēs saņemt 25,5% nodokļa atmaksu.
Šī papildus atgūtā summa var tikt ieguldīta uzkrājumos, tādējādi veicinot kapitāla pieaugumu nākotnes vajadzībām.
Lasi vēl: Kā var atbrīvoties no sirmiem matiem bez krāsošanas – mazie sieviešu triki un padomi
Augstāks nodoklis par ieguldījumu ienākumiem
Nodoklis par ienākumiem no noguldījumiem, pensijas uzkrājumiem, vērtspapīriem un citiem kapitāla ienākumiem pieaugs no 20% uz 25,5%. Papildus tam ienākumiem, kas pārsniedz 200 tūkstošus eiro gadā, tiks piemērots 3% papildu nodoklis. Tāpat nodokļu aprēķinā būs jāiekļauj arī kapitāla pieauguma un dividendes.
Kādas izmaiņas gaidāmas ieguldījumu risinājumos?
Ieguldījumu konta priekšrocības saglabāsies nemainīgas – ienākumi būs jādeklarē tikai tad, kad izmaksas pārsniegs iemaksas. Vērtspapīru kontiem nodokļu nomaksas kārtība lielākoties paliks nemainīga, taču ir paredzēta viena būtiska izmaiņa: kapitāla pieauguma deklarācijas termiņa pārcelšana zaudējumu gadījumā. Ja no darījumiem radušies zaudējumi, deklarāciju varēs iesniegt līdz nākamā gada 1. februārim (iepriekš līdz 1. martam).
Ko darīt, ņemot vērā nodokļu izmaiņas?
Ņemot vērā plānotās izmaiņas, daudzi investori jautā, kā rīkoties. Universālas atbildes nav, jo ieguldījumu stratēģija ir atkarīga no katra investora mērķiem, piemēram, vai tas ir uzkrājums vecumdienām, lielāka pirkuma finansēšana vai naudas vērtības saglabāšana pret inflāciju.
Tomēr, ja ieguldījumi tiek veikti ilgtermiņā, vispārīgais ieteikums ir turpināt regulāras iemaksas izvēlētajos finanšu instrumentos. Šāda pieeja ļauj maksimāli izmantot tirgus izaugsmes potenciālu un mazināt īstermiņa svārstību ietekmi, palīdzot sasniegt plānotos finanšu mērķus.